№49 орта мектеп КММ –нің 2023-2024 оқу жылындағы педагог- логопедтің жүргізілген жұмыстары бойынша ТАЛДАУ
№49 орта мектеп КММ –нің 2023-2024 оқу жылындағы
педагог- логопедтің жүргізілген жұмыстары бойынша
ТАЛДАУ
Мақсаты:
- Балалардың даму қалпын ескере отырып қадамдылық бағытта оқыту процессін жүргізу
- Түзете-дамыту жұмыстарында ата-ата аналармен байланыс орнату.
- Баланы жан-жақты бақылау, оқу қажеттілігін қалыптастыру.
- Әр жас кезеңіне сәйкес танымдық әрекеттерін дамыту.
- Баланың жалпы даму деңгейін көтеру.
- Қызықты және әдістемеленген дидактикалық заттарды дайында көрнекіліктің түрліше әдіс тәсілдерін қолдану.
Білім беру ұйымдарында психологиялық-педагогикалық қолдап отыру қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министірінің 2022 жылғы 12 қаңтардағы № 6 бұйрығы.
Ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалау қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министірінің 2022 жылғы 12 қаңтардағы № 4 бұйрығы шеңберінде жүзеге асырылды.
2023-2024 оқу жылындағы жекелеген балаларға арнайы жас ерекшеліктерін ескере отырып құрылған түзету жұмыстарының жоспары құрылып, бекітілді. Білім алушыларға дайындалған сабақ кестесі бекітіліп, жылдық жоспар жасалынып, түзету сабақтары жүргізіледі.ОПМПК қорытындысы бар білім алушылар саны 15, жалпы тілінің дамымауының І,ІІ,ІІІ деңгейдегі оқушылар сөйлеу тілі бұзылған оқушыларға логопед жекелей және топтық сабақ жоспарын құрып, сол бойынша кесте жасалып бекітілді. Жас ерекшеліктерін ескере отырып топтық және жекелей сабақтар өтеді. Түзету сабақтары аптасына 2 рет сабақ өтеді, сабақ кестесі құрылып бекітілген. Ата - аналармен келісімшарт толтырылып, балаларының сабаққа келуіне келісімін берді. Мұғалімдер және ата - аналармен тығыз байланыста жұмыс жүруде.
№49 орта мектебі КММ ОПМПК- ның қорытындысы бойынша педагог- логопед маманына тіркелген білім алушылар
Мектептің атауы | Оқушының аты жөні | Туған жылы | Сыны бы | Диагнозы (толық) | Бағдарламасы (толық) | ||
1. №49 орта мектеп | Семенко Арсений | 12.03.2016 | 1 | Нарушенение общения и социального взаимодействия. Легкая нарушение интеллекта. Нарушение поведения. Общее недоразвитие речи , 1уровня,специфическое развитиеречи. | Жалпы орта білім берудің бағдарламасы бойынша білім беру | ||
2. №49 орта мектеп | Горяченко Кирилл | 14.03.2016 | 2 | Задержка психического развития. Общее недоразвитие речи2-3 уровня,специфическое развитиеречи. | Жалпы орта білім берудің бағдарламасы бойынша білім беру | ||
3. №49 орта мектеп | Талғарбек Асылхан | 15.06.2016 | 2 | Задержка психического развития. Общее недоразвитие речи2-3 уровня,специфическое развитиеречи. | Жалпы орта білім берудің бағдарламасы бойынша білім беру | ||
4. №49 орта мектеп | Қабылда Іңкәр | 08.09.2014 | 3 | Задержка психического развития. Общее недоразвитие речи 2-уровня,специфическое развитиеречи. | Бейімделген бағдарламасы бойынша білім беру | ||
5. №49 орта мектеп | Темірлан Асылжан | 07.05.2016 | 2 | Психикалық дамуының айқын тежелуі. Мінез құлқының бұзылысы. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылысы: сенсоморлы алалия. Жалпы сөйлеу тілі дамымауының І деңгейі | Бейімделген жалпы білім беретін оқу бағдарламасы бойынша білім беру | ||
6. №49 орта мектеп | Жаманқұл Шыңғыс | 16.02.2014 | 3 | Зиятының жеңіл бұзылысы, зерде жеткізікксіздегі негізінде оқу әрекетінің бұзылуы. Жалпы сөйлеу тілінің дамымауының ІІІ деңгейі. | Жеке оқу бағдарламасы бойынша | ||
7. №49 орта мектеп | Жаманқұл Ерназар | 17.10.2015 | 3 | Психикалық дамуының айқын тежелуі. Таным әрекетіндегі бұзылуы негізінде оқудағы қиындықтар . Жалпы сөйлеу тілі дамымауының ІІ деңгейі | Бейімделген жалпы білім беретін оқу бағдарламасы бойынша білім беру | ||
8. №49 орта мектеп | Боровиков Максим | 04.05.2013 | 5 | Нарушения опорно двигательного аппарата; самостоятельно передвигающийся ребенок, не требующий индивидуальноого уходаНарушения слуха. Слабослышащий ребенок. Задержка психического развития.Нарушение учебной деятельности, обусловленное интелек-туальной недостаточностью. | Бейімделген бағдарламасы бойынша білім беру | ||
9. №49 орта мектеп | Боровиков Трофим | 04.05.2013 | 5 | Интеллект сохранный. РЭ. ОС -сходящееся косоглазия. Атрофия зрительного нерва. Фонетико -фонематическое недоразвитие речи с элементами лексико -грамматического | Жалпы орта білім берудің бағдарламасы бойынша білім беру | ||
10. №49 орта мектеп | Жақып Гүлім | 08.09.2009 | 8 | Интеллект сохранный. Раннее органическое поражение центральной нервной системы. Невроз навязчивых движении. Лицевые тики. Фонетическое недоразвитие речи. | Жалпы орта білім берудің бағдарламасы бойынша білім беру | ||
11. №49 орта мектеп | Жандосқызы Айзере | 10.10.2012 | 5 | Выраженная задержка психического развития на резидуаольного органическом фоне. Нарушения учебной деятельности, обусловленные интелектуальной недостаточностью. ДЦП. Спастический параперез нижних конечностей, Общее недоразвитие речи ІІІ уровня, обусловленное нарушением. Познавательной деятельности. | Бейімделген бағдарламасы бойынша білім беру | ||
12. №49 орта мектеп | Семенко Николай | 16.02.2016 | 5 | Выраженная задержка психического развития,обусловленная нарушением познавательной деятельности. Трудности формирования учебной деятельности. | Жалпы орта білім берудің бағдарламасы бойынша білім беру | ||
13. №49 орта мектеп | Ержан Аслан | 06.02.2017 | 1 | Психикалық дамуының айқын тежелуі. Жалпы сөйлеу тілі дамымауының ІІ- ІІІ деңгейі | Бейімделген бағдарламасы бойынша білім беру | ||


Үйден оқыту бойынша 3оқушы білім алушы . Үйден оқыту бойынша білім алушыларға арнайы күнтізбелік -тақырыптық жоспар құрылып, сабақ кестесі бекітілді. Сол бойынша аптасына бір рет коррекциялық жұмыстар өтеді. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы ұсынған үйде оқытылатын балаларды жалпы білім беру мектебінің оқу бағдарламаларымен оқыту бойынша әдістемелік ұсынымына сүйене отырып білім алушылардың сабақтағы іс-әрекеттерін бақылау мақсатында сабақтарына қатысып, оқу бағдарламаларын меңгеру деңгейлеріне бақылау жүргізілді. Білім алушылардан Қазақстан Республикасының білім және ғылым министрлігі түзету педагогиканың Ұлттық ғылыми – практикалық орталығы Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға жалпы білім беру мектебінде психологиялық – педагогикалық қолдау көрсету ЕлисееваИ.Г- ның әдістемелік нұсқаулығына сүйене отырып, 2a, 2б формалары толтырылып, бақылау жұмыстары жүргізілді, білім алаушыларға сабақ беретін пән мұғалімдерінен сауалнама алынып, сынып жетекшілерінен сұраныс түсіп, сол бойынша тізім құрылып жұмыстар жүруде. Білім алушылармен жеке сабақтардың кестесі құрылып, ата-ана, сынып мұғалімі, арнайы мамандар арасындағы байланыс тиісті деңгейде орнатылған.

№49 орта мектебі КММ бойынша үйден оқытуды қажет ететін педагог логопед сабақ беретін тізімдегі білім алушылар
Мектептің атауы | Оқушының аты жөні | Туған жылы | Сыны бы | Диагнозы (толық) |
3. №49 орта мектеп | Құдайберген Айбек | 04.08.2009 | 8 | Зиатының орташа бұзылысы, Мінез құлқының бұзылуы. Зерде жеткіліксіздігі негізінде оқу әрекетінің бұзылуы. Жалпы сөйлеу тілінің дамымауының 1-2 деңгейі |
4. №49 орта мектеп | Тұрсынғали Айжан | 30.06.2009 | 8 | Зиятының орташа бұзылысы, Тірек қимыл аппаратының бұзылысы,қосалқы құралдармен қозғалады. сөйлеу тілінің дамымауының 2 деңгейі |
10. №49 орта мектеп | Задвинская Ксения | 16.07.2012 | 5 | Умеренные нарушения интелекта. Общее недоразвитие речи , 3 уровня |
Түзете дамыту жұмыстары
Тізімде тұрған білім алушылармен жалпы ұсақ, артикуляциялық моторикасын, тыныс алуын, сөздік қорын молайту, дауысты дыбыстармен, дауыссыз дыбыстармен жұмыс, жаңылтпаштар, т.б жұмыстар жасалынды. Түзету коррекциялық сабақтың барысында оқушылар сөздің грамматикалық құрылымын түсінуге, сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстыруға үйренді.. Ауызша және жазбаша сөйлеу қабілетінің кемшіліктерін түзету бойынша балаларға сабақ жүргізуі және алғашқы кемістікке байланысты үлгермеуді болдырмау мен алдын алуға жәрдем берілуде. Тілінде бұзылысы бар білім алушылардың жеке дара ерекшеліктерін ескере отырып, артикулятциялық аппараты, сөздіқ қоры, дыбысты айтуы мен ажыратуы, тілдің грамматикалық құрылысы, мектеп жағдайында толық және үйлесімді қамтамасыз етілуде. Сонымен қатар логопед жұмыстарында тіл кемшіліктерін ұсақ моторикасын, логикалық ойлау қабілетін, сөздік қорын, байланыстырып сөйлеуін тексеруге арналған құрал жабдықтар; айналар, тақта, әдістемелік құралдар, іс қағазды және әдістемелік құралдарды пайдаланамын. Сонымен қатар қолдың ұсақ моторикасына жаттығулар: мозайкамен жұмыстар, суреттерді бояу, ши жинау, ілгек қадау, т.б нейрогимнастикалық жаттығулар орындалды. Тілге жасалынатын артикуляциялық және әр түрлі тыныс алу жаттығулар жасалынды
2023-2024 оқу жылында мұғалімдермен атқарылған жұмыстар: Сынып жетекшілермен бірлесе ерекше білімді беруді қажет ететін оқушылардың тізімін анықталып сауалнама толтырылды. Уақытылы мұғалімдерге кеңес беріліп, кеңесті тіркеу журналы толтырылып отырылды.

Ата- аналарды сөйлеу тілінің бұзылыстары бойынша ақпараттандыру, кеңес беру уақытылы жүргізілді. Білім алушылардың тілдік қорытындылармен ата аналарға таныстырылып , түсіндірме жұмыстары жүргізілді. «Артикуляциялық жаттығулар сөйлеу тілін түзеудің басты құралы» , «Нейрoгимнастикалық жаттығулар арқылы оқушылардың жылдам оқу дағдыларын қалыптастыру» Нейрогимнастикалық жаттығулар кешені өткізілді.
Оқушылармен жүргізілген түзете дамыту жұмыстарының қорытындысымен ата аналарға таныстырылып, оқу жылын қорытындыланды.
Сәтті жақтары |
Үйден оқитын Задвинская Ксения, мектепте ерекше білім қажет ететін оқушылар Жандосқызы Айзере осы аталған оқушылар жақсы нәтиже көрсетіп логопед көмегін қажет етілмейді. Логопед көмегін қажет ететін оқушылардың оқу жылының басынан қарағанда жақсарды. |
Сәтсіз жақтар |
Жазба жұмыстарында қате жіберуі, ақпаратты баяу қабылдаулары, сабаққа уақытылы келмеуі, берілген тапсырманы мұғалімнің көмегінсіз орындай алмаулары, тез шаршаулары, сабақ процесіне жай қосылуы, есте сақтауларының тұрақсыз болуы. Ата – аналардың үй жағдайларында сабақтарын қадағаламауы. |
Шешу жолдары |
Ата-аналар мен сынып жетекшілерімен арасында түсіндірмен жұмыстарын уақытылы ұйымдастыру, баланы күнделікті қадағалау. Мектептен тыс ата-аналар үйде балалармен жұмыс жасауды, жеке түзете дамыту сабақтарына қатысуын сынып жетекші және ата-ана тарапынан қадағалауға алынуын талап ету. |